Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

W onkologii leczenie żywieniowe jest istotnym elementem terapii. Stosowane podczas leczenia chemioterapia działa nie tylko na komórki nowotworowe, ale również na zdrowe komórki organizmu. Leczenie często wywołuje działania niepożądane takie jak bark apetytu, nudności, wymioty, biegunki, zaburzenia w odczuwaniu smaku i zapachu, zapalenie śluzówki jamy ustnej, zaburzenia funkcjonowania narządów (wątroby, trzustki, nerek, płuc, serca). Leczenie może prowadzić do spadku masy ciała.

Dieta ma opierać się na takim doborze produktów i sposobów sporządzania posiłków, który ma łagodzić działanie chemioterapii, wzmocnić odporność i zapobiegać niedożywieniu. Ma ona charakter diety łatwostrawnej z ograniczeniem produktów bogatych w cukry proste. Spożywane produkty powinny być dobrej jakości, świeże, nie przechowywane przez długi okres. Należy unikać gotowych dań sprzedawanych w barach szybkiej obsługi, restauracjach typu fast food. Ważnym elementem jest przestrzeganie higieny tj. mycie rąk, gotowanie, podawanie i spożywanie przy użyciu czystych, wyparzonych talerzy i sztućców.

Należy za wszelką cenę dążyć do żywienia drogą doustną lub dojelitową gdyż zaniechanie żywienia drogą przewodu pokarmowego powoduje atrofię kosmków jelitowych i powstawanie owrzodzeń w obrębie błony śluzowej układu pokarmowego. Skutkiem tego jest aktywacja procesu translokacji (przenikania bakterii do jamy otrzewnej i naczyń chłonnych). W przypadku braku możliwości odżywiania naturalną drogą należy rozważyć stosowanie żywienia poprzez sondę odżywczą, ewentualnie, pozajelitowo.

Zalecenia dietetyczne w zależności od potrzeb są często modyfikowane indywidualnie dobierane do stanu pacjenta.

* Powyższe informacje są podstawa do planowania diety, ale każdego pacjenta należy zawsze traktować indywidualnie i dostosowywać zalecenia dietetyczne do aktualnego stanu klinicznego.